Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Serıydı. Annesi İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri mütehassısı başüstüne. Uzmanlık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle bile Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi şark Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet çıbankanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Kurulu’nun ilk başkanı olarak yer aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher esasladı. Ilmî yayınlarda da önemlice artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün üretimunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, Dümen Kuruluna da iki periyot riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başkan ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve keyif bilimleri yerında çok nüshada bilimsel makalesi, betik sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok düzgün derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Latifçegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birşu denli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve sert çok millî tekebbür Doğramacı’ya en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Ulus Meclisi namına Mevki Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 yıllık sundurmaı çocuklara, kıraylere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu ulamalarla keyif, terbiye ve bilgi sinein yarattığı kurumlarla sabah akşam geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın